Wczesna Komunia św.
WSKAZANIA DUSZPASTERSKIE
ODNOŚNIE PRZYGOTOWANIA DZIECI DO WCZESNEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ
W DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
Wczesną Komunię Świętą przyjmuje dziecko w szóstym roku życia.
Do wczesnej Komunii św. mogą być dopuszczone dzieci, których rodzice żyją wiarą na co dzień, dają świadectwo głębokiej wiary własnym życiem i faktycznie wychowują swoje dzieci w wierze. Decyzję o dopuszczenia dziecka do wczesnej Komunii św. podejmuje proboszcz parafii zamieszkania dziecka tylko wtedy, gdy jest pewien o spełnieniu wyżej wymienionych kryteriów.
Przygotowanie dzieci do wczesnej Komunii św. trwa dwa lata - obejmuje dzieci pięcioletnie i sześcioletnie.
Miejscem przygotowania dzieci do wczesnej Komunii świętej jest zarówno parafia, jak i przedszkole lub szkoła.
Na początku pierwszego roku przygotowania, rodzice zgłaszają pragnienie przygotowania dziecka proboszczowi parafii miejsca zamieszkania, który podejmuje decyzję o rozpoczęciu przez dziecko formacji, a następnie decyduje o dopuszczeniu do przyjęcia Komunii św.
Rodzice uczęszczają z dziećmi na katechezę parafialną i dopełniają przygotowanie swojego dziecka przez katechezę domową.
Formacją objęci są również rodzice, którzy zobowiązują się do uczestnictwa w organizowanych dla nich spotkaniach, konferencjach i dniach skupienia.
Proboszcz parafii dziecka nawiązuje kontakt z katechetą przedszkolnym i szkolnym, informując o przygotowaniu dziecka do wczesnej Komunii św. i zasięgając opinii w tej sprawie.
Uroczystość Wczesnej Komunii św. odbywa się w III niedzielę maja na mszy św. o godz. 9.00.
I Komunia św.
Do I komunii św. przygotowują się dzieci od pierwszego etapu edukacyjnego. Przygotowanie bezpośrednie rozpoczyna się w klasie III szkoły podstawowej obejmuje:
- katechezę w szkole;
- spotkania formacyjne dla dzieci w Parafii;
- formację i przygotowanie duchowe dla rodziców i całej rodziny.
Pierwszymi i najważniejszymi katechetami dziecka są rodzice. To dla nich w parafiach organizowane są spotkania, które mają im pomóc we właściwym towarzyszeniu dzieciom w dojrzewaniu do pełnego uczestnictwa we mszy św. Jest to także okazją do osobistego pogłębienia, a nawet powtórnego nawiązania relacji z Jezusem Eucharystycznym. Warto w tym miejscu przywołać słowa św. Jana Pawła II z Jego „Listu do dzieci”: „Każdy chłopiec i dziewczynka z katolickiej rodziny zna dobrze to przeżycie: Pierwsza Komunia Święta jest wielkim świętem rodziny. W tym dniu razem z dzieckiem przyjmują zazwyczaj Eucharystię także jego rodzice, rodzeństwo, dalsza rodzina i chrzestni, a niekiedy także nauczyciele i wychowawcy.” (Jan Paweł II, List do dzieci, Watykan 1994).
Uroczystość I Komunii św. odbywa się w III niedzielę maja na mszy św. o godz. 11.30.